Android Mobil Uygulama Tasarım

Günümüzde olmazsa olmazlardan biri olarak kabul edilen mobil uygulamalar (application), hayatımızın her anında, yaşamımızı kolaylaştırıyor. Ayrıca android mobil uygulama kullanımı günden güne de hızlı bir şekilde artıyor. Farklı firma ve marka sahipleri yada şahıslar; kullanıcıları, müşterileri ya da çalışanlarının hayatlarını kolaylaştırabilmek için mobil uygulamalar geliştiriyor.

Girişimciler İçin Mobil Uygulama

Girişimciler artık sadece e-ticaret ile sınırlı kalmıyor. Buna ek olarak mobil uygulamalara da ağırlık vererek çok daha büyük hedef kitlelerine ulaşmaya çalışıyorlar. Mobil cihazların kullanım vakitlerinin artması, uygulamaların kullanıcı yaş aralığının giderek genişlemesi gibi faktörler mobil uygulama geliştirmeye olan ilgiyi oldukça arttırıyor.

Mobil uygulamalar, uzman yazılımcılar tarafından geliştirilerek sanal marketlerde (Google Play, App Store) müşterilerin hizmetine sunulur. Bu uygulamalar isteğe bağlı olarak ücretli ya da ücretsiz olarak kullanıcıya sunulabilir. Fakat her iki şekilde de uygulama sahipleri bu uygulamaların kullanılmasıyla para kazanırlar.

Mobil Uygulama Geliştirme İpuçları

1) Uygulamanız İçin Hedef Kitle Belirleyin;

Firma sahipleri veya şahısların mobil uygulamalar geliştirirken kendilerine sorması gereken soruların başında tasarlanacak olan mobil uygulamanın kimlere hitap edeceği, ağırlıklı olarak hangi kitle tarafından kullanılacağıdır. Mobil uygulama tasarlarken hedef kitlenizin ilgisini çekebilecek detayları göz önünde bulundurmaya özen gösterin.

2) Basit ve Kullanışlı Olmasına Özen Gösterin;

İnternet çağında olduğumuz için her an her dakika bilgiye kolayca ulaşabiliyoruz. Mobil uygulama tasarlarken bu faktörü mutlaka göz önüne alarak karmaşık, sıkıcı, kasvetli süreçleri olan uygulamalar tercih etmektense, basit ve kolay tasarımlara odaklanarak kullanıcı dostu bir mobil uygulama oluşturmak, kullanıcıların da uygulama ile etkileşimini arttırmada büyük rol oynayacaktır.

3) Farklı İşletim Sistemlerine Göre Tasarlayın;

Android Mobil Uygulama Tasarım

Android Mobil Uygulama Tasarım

Uygulama tasarlama aşamasında farklı işletim sistemlerini kullanan kullanıcıları göz önünde bulundurmalısınız. Hedef kitlenizi belirledikten sonra her platforma uyum sağlayan bir uygulama geliştirmeyi de atlamamalısınız. Kısaca hem Android hem de iOS işletim sistemlerine uygun, sorunsuz çalışan uygulama daha fazla kişiye ulaşmanızı sağlar.

4) Çeşitli Platformlara Uyum Sağlamasına Önem Verin;

Mobil uygulamalarınızın her işletim sistemiyle uyumluluğunun yanı sıra, dizüstü veya masaüstü bilgisayar, tablet ve cep telefonu gibi platformlarda da sorunsuz bir şekilde çalışıp çalışmadığını mutlaka kontrol edin. Mobil uygulamanızın her platformda ulaşılabilirliği uygulamanın amacını karşılayabilmesi için önemlidir. Ayrıca farklı cihazlardan giriş yapıldığında uygulama içinde yer alan görsel, yazı gibi tasarım unsurlarının ekran genişliğine göre yeniden şekillenmesine önem gösterin.

5) Tasarım ve Görselliğe Özen Gösterin;

İlgi çekici canlı ve renkli tasarım ögeleri ile uygulamanızı çok daha ilgi çekici hale getirebilirsiniz. Alışılmışın dışındaki tasarım ögelerini bir araya getirip, renk uyumları ve yazı stilleri gibi unsurlara dikkat ederek uygulamanızı ön plana çıkarmayı hedefleyin.

6) Mutlaka Bir Hedefe Odaklanın;

Mobil uygulama geliştirirken açık olan ekranda aynı anda çok fazla seçeneğin olması kafa karışıklığına sebep olur. Bu nedenle uygulamanızın her sayfada tek bir hedefe odaklanması, tasarımda minimalist davranmanız kullanıcıların kafa karışıklığının önüne geçer.

7) Grid Kullanımına Önem Verin;

Mobil uygulamalarınızı grid yapı tasarımı ile yapmak birbirleri ile orantılı ve uyumlu bir deneyim sağlayacağı için zihinde oluşan görsel bağlantıyı arttırarak basit ve rahat bir kullanım sunar.

İster tüm aşamaları kendiniz planlayın, isterseniz birlikte planlayalım… Sizler için hayalini kurduğunuz uygulama ve oyunu en iyi şekilde yapmayı garanti ediyoruz. Müşteri memnuniyeti odaklı, uzman kadromuzla siz projeden tam anlamıyla mutlu oluncaya kadar çalışmaya devam ediyoruz.

Fikirleriniz bizim için önemli. Tasarım ve geliştirme aşamasında hayallerinizi bizlerle paylaşmadan önce mutlaka gizlilik sözleşmesini imzalıyoruz. Bu, tasarım ve proje fikirlerinin mülkiyetinin tamamıyla size ait olduğunu belirtmek için uyguladığımız bir prosedür. Kısacası mobil uygulama geliştirme hayalinizi birlikte adım adım büyütüyoruz. Site içinde yer alan iletişim sekmesinden bizlere istediğiniz zaman ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.